ČÁPI NA KOMÍNĚ V MILOTICÍCH

Čápi bílí, kteří se v minulých dnech vrátili ze svých zimovišť v Africe postupně, obsazují svá dlouholetá hnízda na komínech či sloupech, aby mohli založit novou generaci. Mladí jedinci, kteří dosud své potomky neměli, hledají nové lokality k hnízdění.


Fig.1 Instalace a tvorba základu hnízda pro čápy bílé v Miloticích

Jednou takovou se stal i komín kotelny zámeckého zahradnictví v Miloticích. Této skutečnosti si všiml tamní správce zahrady Ing. Roman Krejča, který nás upozornil na to, že pár čápů chce zřejmě zahnízdit na komíně, který se ovšem používá, a proto by bylo dobré najít takové řešení, které jim umožní úspěšné vyhnízdění.


Fig.2 Pár čápů si prohlíží a prověřuje novou hnízdní plošinu

Na základě těchto informací a aktuální situace byl vypracován situační nákres plošiny, která za pomocí pracovníků zámeckého zahradnictví, byla připevněna ke komínu tak, aby provoz kotelny i potenciální hnízdění čápů mohlo probíhat v součinnosti a bez problémů.
Na nově instalovanou plošinu byl přemístěn základ hnízda a byly přidány nové větve, drny a mech, tak aby atraktivita toho místa byla pro čápy co možná největší.


Fig.3 Páření čápů bílých na nově zbudovaném hnízdě v Miloticích

Ihned druhý den pár čápů prozkoumával novou plošinu, začal přinášet větvě na hnízdo a přijetí tohoto komína za svůj zpečetil svatebním rituálem, který se projevuje intenzivním klapáním zobáků a následným pářením.
Doufejme, že celé hnízdění nového páru čápů v Miloticích proběhne úspěšně.


Datum: 14.4.2014
Text: M. Tomešek
Foto: R. Krejča


Zpět  
počítadlo.abz.cz
design by Forest-image