ČAPÍ PROBLÉM V KVASICÍCH

V pondělí 27. května jsme obdrželi zprávu z Kvasic, že ve farní zahradě husitské církve se pohybuje čáp, který nemůže létat. Protože hnízdo, kde čápi hnízdí, je v Kvasicích již léta, dalo se předpokládat, že to bude jeden z hnízdícího páru čápů z komína místní základní školy, která je hned vedle místa, kde se zraněný čáp pohyboval.


Fig.1 Čáp z Kvasic se zlomeninou křídla, které muselo být amputováno

Když jsme přijeli na místo, odchytli jsme čápa z vážnou zlomeninou křídla, navíc rána byla otevřená a velmi krvácela. Několinásobná zlomenina, potrhané svaly,cévy a velká ztráta krve bohužel nedávali žádnou naději na záchranu křídla, a proto jsme přistoupili k amputaci. Čáp (samec) už bohužel nikdy nebude létat, ale doufáme, že alespoň přežije a bude dále pobývat v záchranné stanici v Buchlovicích již jako trvalý hendikep.


Fig.2 Čapí hnízdo na komíně ZŠ Kvasice

Druhého dne jsme se vypravili do Kvasic znovu, protože samice, která zůstala na hnízdě i přes její veškerou snahu nevysedí vajička a nevychová mláďata sama bez podpory partnera, který jí a jejich mláďatům přináší potravu.


Fig.3 Výstup na hnízdo byl naštěstí poměrně snadný

Rozhodli jsme se čtyři vajíčka, ve značném stupni inkubace, vzít a umístit do umělé líhně, kde se pokusíme o jejich vylíhnutí a poté následné vychování mláďat.


Fig.4 Na hnízdě byla čtyři vajíčka, která bylo nutné vzít


Fig.5 Čapí vajíčka byla umístěna do líhně k umělé inkubaci

Zpráva je to sice smutná, ale je zde naděje na odchování a vypuštění 4 mladých čápů, kteří by se bez lidské pomoci ani nevyklubali. Samice si v příštím roce najde nového partnera a jistě se s ním také vrátí příští jaro na své tradiční hnízdo na komíně kvasické základní školy. Samec zůstane v komunitě čápů v záchranné stanici, kteří ve většině mají podobná zranění.
Děkujeme zástupcům husické církve v Kvasicích a zástupcům kvasické základní školy za spolupráci při řešení tohoto problému.


Datum: 29.5.2013
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice


Zpět  
počítadlo.abz.cz
design by Forest-image