JARO PŮSOBÍ I NA PTÁKY

Jak se zdá, zima se neozvala a už se asi ani neozve. Vysoké teploty podněcují ptáky k aktivitě, která se projevuje neúnavným zpěvem a sháněním partnera, se kterým by vytvořili pár a vyvedli potomky.

Protože hnízdních možností v naší krajině ubývá, můžeme vytvořit náhradní hnízdní dutiny v místech, kde je jich nedostatek, prostřednictví vyvěšených ptačích budek.

Jak mnozí víte, naše organizace vyrábí a nabízí ptačí budky, které si zájemci mohou objednat buď mailem (stanice.buchlovice@seznam.cz), telefonicky (+420 732 943 438) nebo již brzy prostřednictvím internetového obchodu.

V tomto březnovém období je nejvyšší čas pro vyvěšení nových budek jestliže chceme, aby se do nich nastěhovali ptačí nájemníci a hnízdili ještě letošní jaro!

Této možnosti využila a s naší organizací navázala spolupráci také ZO ČSOP Bílé Karpaty, která podpořila hnízdní možnosti vyvěšením budek na Vojšických loukách v ochranném pásmu NPR Čertoryje nebo organizace Služby města Veselí nad Moravou, ktrerá chce podpořit dutinové druhy ptáků ve Veselkém parku.


Fig.1 Nízké stromy na rozsáhlých travnatých plochách neposkytují žádné hnízdní možnosti pro dutinové ptáky


Fig.2 Proto je vyvěšování budek vhodnou podporou hnízdních možností


Fig.3 Vyvěšování budek na Vojšických loukách (ochranné pásmo NPR Čertoryje)


Fig.4 Vhodné je podpořit hnízdní možnosti i na vzrostlých stromech


Fig.5 Univerzální sýkorník na dubu (Vojšické louky)


Datum: 5.3.2014
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice


Zpět  
počítadlo.abz.cz
design by Forest-image