MLADÍ VÝŘI Z NEZDENIC UŽ VOLNĚ LÉTAJÍ

V letošním roce jsme řešili případ, který se týkal páru výrů velkých (Bubo bubo) v k.ú. Nezdenice. Mláďata podle pozorování místních obyvatel z lokality několik let po sobě mizela, a proto jsme byli přizváni k zjištění příčiny tohoto stavu.

Výři zde hnízdí na skalní římse, která je ovšem poněkud šikmá a s největší pravděpodobností mláďata pravidelně padala z římsy a následně se buď zabila pádem, nebo je sebraly jako svoji potravu lišky z blízké nory.

Po vyhodnocení situace jsme se rozhodli mláďata z římsy odebrat a umístit našemu adoptivnímu páru výrů ve stanici. Naši výři každoročně snáší vajička, ovšem v důsledku jejich hendikepu nejsou schopni je oplodnit. Jako adoptivní rodiče jsou však velice starostliví, proto dva malé výry ochotně přijali a vychovali až do dospělosti. Díky tomu, že je vychovávali čtyři měsíce výři a nikoliv lidé (v tomto případě tedy my, pracovníci stanice) jsou mladí výři velmi plašší a nejsou fixováni na lidi. Proto jejich další život v přírodě bude, doufejme, úspěšný.

Výři (samička a samec) byli okroužkováni ornitologickými kroužky a vypuštěni v CHKO Bílé Karpaty v oblasti Národní přírodní rezervace Javorina. Skalní římsa na jejich přírodním hnízdišti bude upravena tak, aby v následujích letech nedocházelo k pádu mláďat a mohla bez problémů vylétnout ve svém přirozeném prostředí.


Datum: 10.9.2014
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice


Fig.1 Pro mláďata bylo možné sestoupit pouze za pomocí lana


Fig.2 Pár dní stará mláďata výrů na skalní římse s množstvím potravy


Fig.3 Adoptivní výří matka mláďata ochotně přijala


Fig.4 O mladé výry bylo dobře postaráno, proto rychle rostli a sílili


Fig.5 Samička výra těsně před vypuštěním


Fig.6 Vypouštění mladé samičky výra velkého


Fig.7 Vypouštění mladého výřího samečka


Fig.8 Svobodný let v lesním komlexu masívu Javoriny


Zpět  
počítadlo.abz.cz
design by Forest-image