NOVÉ HNÍZDIŠTĚ PRO POŠTOLKY

Na naši Stanici se obrátil zástupce vlastníků bytového domu v blízkosti vlakového nádraží ve Veselí nad Moravou s problémem vyřešení náhradního hnízdiště pro poštolky obecné.


Fig.1 Samec poštolky obecné

Pár poštolek na tomto domě hnízdil dlouhá léta, ale protože vlastníci bytů společně dům zrekonstruovali a opravili i fasádu, nepřáli si dále, aby poštolky hnízdily pod střešním trámem, kde svým trusem a zbytky potravy znečišťovaly novou fasádu.


Fig.2 Budky byly připevněny pomocí vrutů k fasádě budovy

Protože, ale nechtěli poštolky z domu zcela vyhnat a byli rádi, že tito dravci v okolí poletují, obrátili se na nás, zda-li bychom mohli zajistit vyvěšení budek na stěnu staré nádražní vodárny, která jako věž ční nad vlastní bytový dům.


Fig.3 Budky jsou ve výšce cca 30 m nad zemí

Vyrobili jsme proto 2 budky o rozměrech, které jsou zkušenostmi prověřené, a umístili je těsně pod horní okraj zmiňované vodárny. Jednu na SV a druhou na JZ stranu, takže si poštolky budou moci zvolit pro ně vhodnější orientaci náhradního řešení v podobě hnízdní budky.


Fig.4 Budka pro poštolky na vodárně bytového domu

Během instalace nás pár poštolek celou dobu pozoroval a velmi pozorně sledoval, co se to na jejich domě děje. Doufejme, že alespoň v jedné budce poštolky zahnízdí již v letošním roce. Na závěr bych chtěl velmi pozitivně ohodnotit chování obyvatel tohoto domu, protože i když na jednu stranu zamezili možnosti hnízdit poštolkám pod střešním trámem, sami navrhli a zajistili náhradní řešení tak, aby umožnili plynulé hnízdění i v dalších letech.


Datum: 8.4.2014
Text: M. Tomešek
Foto: archiv ČSOP Buchlovice


Zpět  
počítadlo.abz.cz
design by Forest-image