PROGRAM DŘEVO 2012

V roce 2012 se ZO ČSOP Buchlovice přihlásila do programu podporovaného Lesy České republiky s názvem "Dřevo 2012", v němž uspěla, a proto mohly být realizovány nové prvky v areálu záchranné stanice sloužící především hmyzu. Veškeré dřevěné prvky a konstrukce byly zhotoveny výhradně ze dřeva pocházejícího z České republiky.
Prvním prvkem je již na těchto stránkách zmiňované broukoviště, které bylo dotaženo do finální podoby. Byla instalována informační cedule a replika roháče obecného, která broukovišti dotala ten správný rozměr.


Fig.1 Celkový pohled na broukoviště v areálu stanice


Fig.2 Replika roháče obecného (autor J. Frolek)


Fig.3 Náhled informační cedule umístěné u broukoviště (autor. M. Tomešek)

Druhý objekt realizovaný z tohoto programu je hmyzí hotel sloužící především samotářským druhům hmyzu. Na stanici byl instalován hotel úctyhodných rozměrů, a to především proto, aby návštěvníci měli dostatek inspirace v případě, že dostanou chuť podpořit samotářské druhy hmyzu, které jsou významnými opylovači kvetoucích rostlin.
Jednoduchý návod na zbudování hmyzího hotelu je možné získat z informační cedule, která byla před hotelem naistalována.


Fig.4 Hmyzí hotel s informační cedulí v areálu stanice


Fig.5 Náhled informační cedule umístěné u hmyzího hotelu (autor M. Tomešek)

Doufáme, že nově instalované prvky přispějí k rozšíření všeobecného podvědomí veřejnosti o vzácných, zajímavých či užitečných druzích hmyzu a motivují některé k aktivní podpoře vzácných druhů živočichů. Samozřejmě doufáme také v to, že se v našem broukovišti i hmyzím hotelu ubytují skuteční hmyzí obyvatelé.


Datum: 13.6.2012
Text: M. Tomešek
Foto: M. Tomešek


Zpět  
počítadlo.abz.cz
design by Forest-image