ZÁCHRANA RORÝSE

Minulý týden se nám ozval obyvatel panelového domu v Jarošově, že se svého okna vidí na protějším domě viset nějakého ptáka podobného vlaštovce. Již z telefonátu bylo téměř jisté, že jde o zvláště chráněného rorýse obecného.


Fig.1 Rorýs obecný uvězněný motouzem u větracího otvoru, ve kterém je jeho hnízdo

Skutečně, když jsme zakrátko dorazili na místo, tak nad oknem nejvyššího bytu panelového domu visel rorýs zachycený za nohu. Podařilo se nám dozvonit na obyvatele bytu, nad kterým rorýs visel, a vysvětlili jsme jim nastálou situaci. Ochotně nás pustili dovnitř svého bytu, z jehož okna jsme pak na rorýse dosáhli a mohli jsme ho vyprostit z jeho zajetí. Ve větracím otvoru, kde bylo umístěno i hnízdo, bylo mnoho silonových provazků, a právě do jednoho z nich se pták zamotal a zůstal viset hlavou dolů.

Fig.2 Prvotní záchrana pomocí podběráku
 
Fig.3 Úspěšné vyprostění rorýse z provazu

Podle zraněnení už tam rorýs pár dní visel. Protože končetina, za kterou byl zachycen byla již téměř oddělena od těla a nekrvácela. Rorýse jsme ošetřili, oddělili jsme nefunkčí část končetiny, a protože byl pták jinak v pořádku, vypustili jsme jej zpět na oblohu.

Fig.4 Silonový provaz omotaný kolem nohy
 
Fig.5 Patrné zranění, které způsobil provaz

Podobné případy jsou u rorýsů časté a není náhoda uvidět rorýse zamotaného v silonovém provázku na stěně nebo zachyceného v nevhodně navržené krytce větracího otvoru na zateplené stěně domu.

Fig.6 Příprava na vypuštění Fig.7 Rorýs opět může létat

Dnes není problém při zateplování zabezpečit větrací otvory krytkami, které jakékoliv zachycení nebo uvíznutí rorýsů zamezují, přitom umožňují bezproblémové hnízdění. Je zde také možnost nabídnout rorýsům náhradní hnízdiště v podobě speciálních budek, které se instalují při samotných zateplovacích pracech. Na zatepleném domě tak nejde nic poznat, přitom rorýsi mohou v poklidu hnízdit a svým nenapodobytelným křikem a letovými schopnostmi uchvacovat obyvatele sídlišť.

Fig.8 Příklad zatepleného domu(Špatně je zaslepení kruhových otvorů)
 
Fig.9 Ponechané větrací otvory v zatepléném domu (zde mohou rorýsi hnízdit)

Přirozené hnízdiště ve štěrbinách skalních stěn již téměř v České republice neexistují (jedním z mála případů je např. Sirotčí hrádek v CHKO Pálava). Rorýsi jsou tak odkázáni výhradně na hnízdění ve štěrbinách, větracích otvorech a výklencích budov.


Datum: 23.7.2012
Text: M. Tomešek
Foto: K. a M. Tomešek
Zdroj: www.rorysi.cz


Zpět