ZAJÍC VE SVÉ JAMCE

S nástupem jara se rodí mláďata většiny zvířat naší přírody. Mezi typické jarní přírůstky můžeme považovat i mláďata zajíců polních. První malí zajíčci se objevují už velmi časně z jara, např. už koncem února. Můžeme je tak nalézt často na sněhu za poměrně třeskutých mrazů.


Fig.1 Asi 4 dny staří zajíci

To je ovšem v naprostém pořádku. Malí zajíci jsou přispůsobeni přežít i poměrně výrazné mrazy bez jakékoliv újmy. Mají proto velmi hustou a hřejivou srst. Narozdíl od králíků jsou plně vyvinutí, vídí, slyší a dokáží se dobře pohybovat.


Fig.2 Měsíc starý zajíc, odchovávaný v lidské péči

Problém může nastat až tehdy, když zajíčky nalezne neiformovaný člověk a v domnění, že jsou opuštěni, je odnese pryč. Matka zaječice, která nechává svá mláďata o samotě aby je tím chránila, se vrací jen několikrát denně, aby je nakojila. V případě, že je lidé odnesou, nalezne zaječice místo, kde mláďata porodila, prázdné. Malí zajíci zůstávají sami, protože na poli nebo v suché trávě mají dokonalé maskování a navíc několik týdnů nemají žádný tělesný pach. Nemůže je tak snadno odhalit žádná šelma. Kdyby s nimi byla i matka, tak by je prozradila.


Fig.3 Mladý zajíc, který úspěšně přijímá náhradní potravu

Zajíci, kteří jsou takto zbytečně odňati z přírody, se pak dostávají k nám do záchranné stanice. Jejich péče je velmi nářočná a složitá. Klasická metoda kojení z umělé láhve často selhává, protože zajíci mají velmi specifické požadavky na výživu, kterou jim správně může poskytnout pouze jejich vlastní matka. Přežije tak jen velmi malé procento zaječích mláďat, která se do stanice dostanou. Navíc při umělé výchově si zajíci přivyknou na člověka a nemohou být následně vypuštěni do přírody. Jsou tak odkázani na život někde v záchranných stanicích, na oplocených pozemcích atd, zkrátka tam, kde snadno nepříjdou o život, protože mají vlivem lidské péče potlačeny přirozené instinkty.


Fig.4 Vlevo zajíc starý 1,5 měsíce, vpravo zajíci ve stáří 2 dnů

Jiná stránka věci je ta, když lidé naleznou zajíce malého nebo i velkého, který je zjevně poraněn. Takový zajíc pomoc opravdu potřebuje. Může se tak nejčastěji stát při pokousání psem nebo u silnice, kde dojde ke střetu s dopravním prostředkem.

Proto: NEBERTE Z PŘÍRODY ZAJÍCE, KTEŘÍ NEJSOU ZJEVNĚ PORANĚNÍ !!!


Datum: 18.4.2012
Text: M. Tomešek
Foto: M. Tomešek


Zpět